طراحی پلان بیکری : چه چیدمانی با فضای شما هماهنگ است؟

راه اندازی قنادی مدرن، بیکری و یا کافه نان هر کدام که انتخاب شما باشد در هر صورت همه چیز به طراحی اختصاصی بر اساس فضای موجود متکی خواهد بود. به جز این موضوع طراحی پلان بیکری اصولی، با در نظر گرفتن تمام نیازمندی ها به فاکتورهای کلیدی دیگری نیز بستگی دارد. در این بلاگ با شیوهای مرسوم طراحی پلان بیکری، و به حداکثر رساندن کارایی در فضا آشنا خواهید شد.

طراحی پلان بیکری : چه چیدمانی با فضای شما هماهنگ است؟

 

اگر به فکر راه اندازی کافه نان یا حتی قنادی مدرن هستید در هر صورت پیش از همه چیز باید به فکر طراحی پلان فضا را چه در بخش مشتریان و چه در قسمت آشپزخانه صنعتی به درستی انجام دهید.  

توسعه کانسپت بیکری به چیزهای مختلفی از قبیل میزان بودجه در نظر گرفته شده، لیست آیتم هایی مد نظر برای فروش در مجموعه، تصمیم گیری تجهیزات بر اساس آن بستگی دارد. همه اینها تعیین کننده المان های مختلف در طراحی پلان بیکری می‌باشد.

همچنین برای دقیق تر شدن همه چیز توصیه می‌شود، طرح کردن بیزنیس پلن بیکری را در برنامه کار خود بگذارید، تا توسعه کانسپت بیکری با دقت بالایی صورت بگیرید. در این بلاگ حبتور با انواع پلان های مختلف بیکری و کاربرد هر کدام آشنا خواهید شد. این به شما کمک می‌کند تا انتخاب پلان توسعه شما به درستی صورت بگیرید.

توصیه های مهم برای طراحی پلان بیکری

این اهمیت ندارد که دقیقا چه تیپ پلانی را برای طراحی بیکری در نظر داشته باشید. در هر صورت به کار گرفتن این توصیه ها کاربردی خواهد بود:

 • مطمئن شوید که راهرو ها طوری طراحی شده اند که روانی جریان حرکت را به حداکثر سطح خود می‌رسانند: قانون کلی این است که تما راه رو ها حداقل باید ۱ متر و ۲۲ سانتی متر عرض داشته باشند تا از تراکم و شلوغی جلوگیری شود. اگر راهرو ها در هر مقطعی از زمان دچار گرفتگی شوند همین باعث نارضایتی مشتری ها خواهد شد و آن احساس راحتی در فضا نخواهد نکرد. این به معنای کاهش میزان فروش خواهد بود.
 • طراحی استراتژیک خطوط دیسپلی در پلان بیکری: خطوط دیسپلی دقیقا فصل مشترک بین ناحیه فرانت و ناحیه بک بیکری هستند. از این رو این بخش های باید طوری طراحی شوند که از لحاظ بصری برای مشتریان جذابیت بالایی داشته باشند. آنچه در جایگذاری این بخش ها هنگام طراحی پلان بیکری اهمیت دارد، آن است که مشتریان به محض ورود به فضای قنادی مدرن در کم ترین زمان به دیسپلی ها برخورد نمایند. این ویژگی مشتریان را نسبت به محصولات مجموعه شما علاقه مند تر می‌کند و میزان فروش بالا  خواهد رفت.
 • طراحی پلان بیکری به صورتی که مشتری ها را سمت راست سوق دهد: شاید از خودتان بپرسید که این ویژگی دقیقا به چه کاری می‌آید؟ در جواب باید گفت که زمانی که طراحی به صورتی باشد که مشتری ها به سمت راست سوق داده شوند، این با جریان حرکت طبیعی آنها هماهنگی دارد. این به آن معنا است که به صورت ذاتی گروه های مختلف تمایل بیشتری دارند تا به سمت راست حرکت کنند. از این رو مهم ترین دیسپلی ها و محصولات باید در جریان سمت راست قرار داده شوند.
 • بین راه روهای مختلف و دیسپلی ها فاصله بیاندازید: تحقیقات بر روی رفتار مشتری در فضا بیکری و قنادی های مدرن نشان می‌دهد که آنها زمانی که دیسپلی ها طولانی باشند، حداقل ۲ درصد محصولات را نادیده می‌گیرند. با جایگذاری استراتژیک فضاهای خالی بین لاین های دیسپلی، احتمال جذب مشتری و فروش را بالا خواهید برد. در واقع به این روش هیچ مشتری دست خالی از مجموعه خارج نخواهد شد.
 • جایگذاری همه چیز را با قوانین بهداشت شهری منطبق نمایید: مطمئن شوید که آنچه برای چیدمان هر ناحیه و نقسیم بندی آن در قسمت بک ( بخش پخت) در نظر می‌گیرید، با اصول سازمان بهداشت هماهنگی کامل دارد. در واقع باید گفت که چناچه طراحی پلان بیکری غیر اصولی باشد، اخذ مجوز بهداشت غیر ممکن خواهد شد.

به طور معمول بیکری ۳ بخش مجزای کلی دارد که آنها شامل:

 • آشپزخانه صنعتی بیکری: آشپزخانه صنعتی بیکری کد طراحی متفاوتی نسبت به رستوران و فضاهای مشابه دارد. اول از همه نوع بیکری و کلیه محصولات آن باید بررسی اجمالی شوند. در درجه دوم در طراحی آشپزخانه صنعتی بیکری انواع آون، هود و اگزاست های طبق هر منطقه کاری،
 • ناحیه کافه در بیکری: طراحی این بخش به شناسایی الگویی مناسب بر اساس متراژ و ترتیب بهینه ناحیه اتصال مشتریان به بخش بک کافه و آشپزخانه صنعتی نیاز دارد. ناحیه کافه بیکری برای جذب مشتریان گذری اهمیت بالایی دارد.
 • بخش خطوط دیسپلی و خرید مشتریان: لاین های دیسپلی مشتریان باید در مسیری در طراحی قرار داده شوند که با آنها جریان حرکت دیکته شود. این فاکتوری مهم در بالا نگه داشتن میزان فروش است.

 بررسی الگوهای جریان کاری در آشپزخانه صنعتی بیکری

فضاهای آماده سازی باید در همانگی کامل با تجهیزات مد نظر باشند. لازم است آنها به نحوی در مجموعه جایگذاری شوند تا ارتباط های عملکردی  با یکدیگر پیوند بخورند و جریان کاری لازم با صرف کم ترین زمان ممکن بدون وقفه اتفاق بیافتد.

طراحی چنین سیستمی برای بیکری با پیچیدگی هایی روبرو است. اول از همه بگذارید به مراحل پله به پله جریان کار در آشپزخانه صنعتی قنادی های مدرن نگاهی بیاندازیم.

چه فاکتورهایی تعیین کننده نوع جریان کاری در آَشپزخانه بیکری است؟

برای مثال برای تهیه یک نوع شیرین پله های طی شده در محیط آشپزخانه بیکری به این صورت می‌باشد: برای مثال اگر با هدف به حداکثر رساندن کارایی ارگونومیک و بهداشت فضا، چیدمان خطی برای طراحی آشپزخانه صنعتی بیکری در نظر گرفته شود، در آن صورت این به معنا است که مواد اولیه باید از ناحیه تخلیه به بخش ذخیره سازی، سپس آماده سازی و پخت و شست و شو هر کدام در یک خط کاری صورت بگیرید. ( به زبان ساده همه چیز باید در یک خط طراحی و جایگذاری شوند)

در صرت پیروی از چنین چیدمانی، درگاه های تخلیه زباله ها باید طوری جایگذایر شوند که احتمال برخورد آنها با ناحیه های دیگر صفر باشد. باید گفت که بهترین شیوه طراحی و چیدمان خطی به صورت عمودی – یا از بالا به پایین ( بر اساس پلان طراحی) خواهد بود.

 نگاهی به فرآیندهای مختلف در آشپزخانه بیکری

قبل از همه چیز در مورد نوع شیرینی و یا نان مد نظر تصمیم گرفته می‌شود. این قدم اولیه جریان کاری را در ادامه دیکته خواهد کرد. سپس همه چیز با شروع فرآیند اندازه گیری و مواد و میکس اولیه آنها آغاز می‌گردد. اما به صورت خلاصه کلیه فرآیند ها در محیط آشپزخانه بیکری وارد سه مرحله، میکس کردن، تخمیر و پخت خواهند شد.

البته بسته به نوع نان و شیرینی فاز تخمیر ممکن است سیر متفاوتی داشته باشد. در مجموع این سه مرحله قلب عملیاتی آماده سازی هر محصولی در محیط آشپزخانه بیکری است.

 

 طراحی بیکری - حبتور

 

میکس کردن

هدف از میکس کردن در آشپزخانه صنعتی بیکری، مخلوط کردن مواد خشک و تر در حجم بالا و ترکیب هوا و توسعه گلوتن در بافت خمیر محصولات مختلف بیکری خواهد بود.

فراهم بودن چیدمانی که جزییات این مرحله را به خوبی در بر بگیرید باعث بالا نگهداشتن کیفیت نهایی انواع نان و شیرینی خواهد شد. به این منظور باید به ۳ مورد در طراحی این منطقه کاری دقت کرد:

 • زمان مورد نیاز برای میکس کردن: بسته به اندازه خمیر و فاکتورهای دیگر مثل چسبدنگی و مواد اولیه به کار گرفته شده در آن، نوع تجهیزات لازم برای این منطقه می‌تواند خاص باشد. چیدمان آنها باید به صورتی صورت بگیرید که مخلوط کن های صنعتی با قدرت و ظرفیت مختلف این مرحله را به سرعت انجام دهند. همچنین فاصله این بخش با یخچال و فرزیر های صنعتی باید به نحوی باشد که بعد از مخلوط شدن، برای استراحت مواد به فضاهای برودتی منتقل گردند. نوع چیدمان باید به نحوی باشد که زمان مورد نیاز برای انجام این بخش کم ترین مقدار ممکن باشد.
 • تجهیزات مورد نیاز و جایگذاری درست آنها: فرم تجهیزات مورد نیاز در بیکری و قنادی های مدرن نوع های متنوع و رنج وسیعی دارد. از این رو نیاز ایست تا لاین های عمودی، افقی برای جایگذاری دستگاه میکسر و یخچال و فریزهای صنعتی برای این ناحیه از قبل در نظر گرفته شود.

فاز تخمیر انواع مختلف خمیر در آشپزخانه بیکری

هدف این بخش این است که پایه محصولات مختلف استراحت کنند و بر اساس پخت، اسید و حباب در آنها شکل بگیرید. این باعث خواهد شد تا مزه و طعم در هر محصول ایجاد شود.

ویژگی های مهم این بخش، کنترل دمای دقیق آن و وجود ابزارهایی برای کنرتل میزان اسیدیته پایه هر محصول است.

 • ویژگی‌های خاص این فرآیند: همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد، کیفیت همه چیز بستگی به دما و میزان رطوبت موجود در فضا دارد. از این رو باید تجهیزات تمام استیل بر اساس ویژگی کاری هر قدم به صورت اختصاصی بر طبق پلان طراحی بیکری ساخته و جایگذاری شوند.
 • تجهیزات لازم برای کنترل تخمیر: سفضای مناسب برای تخمیر کردن پایه مواد مختلف، تانکر های ویژه با قابلیت پلمپ شدن درب آنها یا طراحی اتاق مجزا با قابلیت تنظیم رطوبت و دما است. (دمای این ناحیه باید بین ۲۴ تا ۲۹ درجه سلسیوس باشد و درجه رطوبت مطلوب در این بخش ۶۰ تا ۸۰٪ درصد RH است)

فاز پیش آماده سازی قبل از انتقال به فر صنعتی

بعد از طی کردن این مراحل پایه کیک، شیرین و نان وارد فاز پیش آماده سازی خواهد شد. به این صورت که پایه به وسیله یکی از روش های زیر برای انتقال به فر صنعتی مرحله آماده سازی نهایی را طی می‌کند:

 • تقسیم کردن
 • شکل دادن به خمیر
 • قالب گیری و لایه لایه کردن

به سطوح آماده سازی و ابزارهای مختلفی برای این مرحله نیاز است. برای مثال دیوایدر یا تقسیم کننده، خمیر را بر اساس اندازه و وزن مد نظر تقسیم می‌کند. بعد از تقسیم کردن، پایه یا با استفاده از قالب و یا به وسیله کارکنان به شکل دلخواه درمی‌آید.

آنچه در طراحی این ناحیه در پلان بیکری مهم است، به حداقل رساندن زمان فرآوری است. به این دلیل که هرچه پایه انواع خمیر در فضا بیشتر باقی بماند در آن صورت کیفیت آن پایین خواهد آمد. برای قالب گیری و لایه لایه کردن انواع خمیر، ناحیه کاملا جدا گانه در طراحی پلان بیکری باید در نظر گرفته شود. این منطقه کاری باید با جایگذاری سکوی مجزا مشخص باشد.

تجهیزات قالب گیری نیز باید حداقل فشار ممکن را به پایه های مختلف وارد کند. در غیر این صورت کیفیت پایه خمیر پایین خواهد آمد. با این توضیحات کیفیت لوازم مورد نیاز برای این بخش و جایگذاری دقیق آنها در پلان طراحی بیکری کلیدی است.

مرحله انتقال و پخت در فر صنعتی

هدف این مرحله واضح است، و آن تبدیل پایه خام به شیرینی، نان و کیک است. اگر به درستی در آشپزخانه صنعتی بیکری صورت بگیرید عمر محصولات بالا خواهد رفت و این دقیقا همان چیزی است که مشتری های مجموعه نیز خواهان آن هستند.

ویژگی هایی که باید در فاز پخت در فضا تعبیه شود متغییرهایی از جمله قابلیت مانیتور کردن دما و رطوبت، زمان پخت، روندگی جریان هوا و شار حرارتی است.

 • ویژگی های مهم پخت: همان طور که گفته شد قابلیت کنترل دمای فر صنعتی، یکی از مهم ترین ویژگی لازم برای پختی دقیق در محیط آشپزخانه صنعتی بیکری است. به موازات آن الگوی انتقال و تزریق گرما یکی دیگر از ویژگی های مهم پخت است. برای فراهم کردن این دو فر صنعتی باید منطقه مناسبی برای جایگذاری فر صنعتی در پلان طراحی بیکری به دور از ناحیه تخمیر اما در نزدیکی ناحیه پیش آماده سازی در نظر گرفته شود.
 • جایگذاری صحیح تجهیزات پخت: در نظر گرفتن صرفا یک نوع فر صنعتی برای بیکری یکی از اشتباه های بزرگ در توسعه پلان بیکری است. با توجه به نوع و رنج محصولات باید انواع مختلفی از آون بر اساس هر ویژگی های هر گروه از شیرینی، کیک و نان ها برای طراحی پلان بیکری در نظر گرفته شود. آون هایی از جمله فر شعله مستقیم، آون با شعله های غیر متمرکز، فر صندوقی ( برای مثال برای پخت انواع بیگل این نوع مورد استفاده است)، فر تونلی و نوار نقاله ای از مدل هایی هستند که رنجی از آنها باید در آَشپزخانه صنعتی قنادی مدرن قرار داده شود.

 

بیشتر مطالعه کنید: راه اندازی کافه نان چگونه است؟ 

 

 چهار مدل مختلف طراحی پلان بیکری

از طراحی اولیه پلان بیکری گرفته تا اجرای آن همه چیز باید بر اساس نوع بیکری، استایل سرویس آن و نیازهای خاص مجموعه انجام شود. با توجه به این سه فاکتور، در نگاهی کلی چهار نوع چیدمان را برای طراحی پلان می‌توان در نظر گرفت.

طراحی پلان بیکری: مدل خطی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد یکی از مدل های مرسوم طراحی آشپزخانه صنعتی بیکری، مدل چیدمان خطی است. این مدل به خصوص برای طراحی بیکری هایی که سایز متوسط و یا کوچکی دارند، کاربرد زیادی دارد. در زیر فواید طراحی خطی آشپزخانه صنعتی بیکری آورده شده است:

 • میزهای آماده سازی در منطقه های مختلف طوری جایگذاری شده است که ناحیه های کاری با یکدیگر موازی هستند. طراحی خطی استفاده از کف و دیوار را بهینه می‌نماید.
 • در این روش طراحی حتی از بخش های غیر قابل استفاده مثل گوشه ها نیز می‌توان برای قفسه بندی استفاده کرد. این بهروری در طراحی را بالا خواهد برد.
 • ویژگی دیگری اجرای طراحی خطی، این است که همه چیز بر اساس نیاز در بازه های مختلف قابل تغییر است. می توان جایگذاری را تغییر داد و ناحیه های به صورت داُئمی فیکس نشده‌اند.
 • هزینه اجرای پلان بیکری که به صورت خطی طراحی شده باشد، کم تر از سایر مدل های مرسوم است.

طراحی پلان بیکری: تقسیم بندی ناحیه ای به صورت اریب

این شیوه طراحی آشپزخانه صنعتی بیکری برای مجموعه هایی مناسب است که رنج محصولات آنها محدود باشد. برای مثال اگر تخصص بیکری صرفا پخت انواع کیک باشد، در آن صورت طراحی پلان بیکری به شیوه اریب، باعث می‌شود که تقسیم بندی هر منطقه کاری کاملا تخصصی و جداگانه شود. برخی ویژگی های طراحی آشپزخانه صنعی به صورت اریب موارد زیر می باشد:

 • راهروها هدفمند می‌شوند و هرکدام به عبور تیم مجزا تخصیص داده می‌شوند.
 • ناحیه ها دقیقا برای آماده سازی یک گروه مشخص از محصولات استفاه می‌شود و هیچ فصل مشترکی میان آن دو وجود نخواهد داشت.
 • اتصال جریان کاری ناحیه بک به فرانت به صورت مستقیم و بر اساس هر دیسپلی جداگانه صورت می‌گیرد.

طراحی پلان بیکری: چیدمان دوار

شاید این طور به نظر برسد که این شیوه طراحی همه چیز را پیچیده خواهد کرد. اما در پاسخ باید گفت که طراحی پلان بیکری با راهروهای دوار طوری است که در آن فصل مشترک منطقه های کاری بیشتر می‌شود. این به خصوص برای قنادی و کافه نان هایی که آیتم های متنوع اما مشابه دارند، طراحی کاربردی خواهد بود. ویژگی های طراحی دوار ( با جایگذاری منطقه های کاری در مرکز هر فضا) موارد زیر هستند:

 • طراحی دوار تیررس آشپزخانه صنعتی را یکپارچه می‌کند. این همسو کردن جریان کار برای آماده کردن هر دسته از محصول ها را ساده می‌کند.
 • به جریان افتادن ترافیک در این مدل طراحی پلان بیکری سرعت کم تری دارد اما در عوض سرعت آماده سازی انواع شیرینی و نان و کیک بالا ( البته که این محصول های باید دسته بندی شوند) خواهد رفت.

طراحی پلان بیکری: چیدمان ترکیبی  

چیدمان ترکیبی در پلان آشپزخانه صنعتی بیکری، طوری است که از ویژگی های هر کدام مدل های طراحی برای فضا استفاده می‌شود. این به کاربران این اجازه را می‌دهد تا طراحی را تا آنجا که ممکن است اختصاصی و کاربردی تر کنند. برتری های چیدمان ترکیبی برای طراحی پلان بیکری شامل موارد زیر است:

 • از آنجا که از چندین پلان طراحی به صورت هم زمان استفاده می‌شود، صاحبان این کسب و کار می‌توانند تمام نیاز های شاخص خود را با چیدمان سفارشی آشپزخانه صنعتی پوشش دهند.
 • جداسازی ناحیه آماده سازی هر گروه از محصول ها ساده تر است. از طرفی می‌توان رنج تنوع آنها را تا آنجا که ممکن است بالا برد و هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد.
 • حجم آماده سازی بر اساس تقاضا و میل در هر بازه زمانی، قابلیت تغییر را دارد. هیچ ناحیه کاری غیر فعال باقی نخواهد ماند در حالی که می توانید عرضه و تقاضا را دقیقا با یکدیگر منطبق نمایید.

از متراژ موجود به نحو احسنت استفاده کنید

چناچه برنامه ریزی شما استراتژیک باشد در آن صورت طراحی پلان بیکری که ( شخصی سازی شده باشد) می تواند فونداسیون قوی برای شروع کسب و کارتان در این حوزه شود.

نه تنها طراحی پلان بیکری به شما ایده ای در مورد آنکه چگونه مناسب ترین قسمت ها برای حضور مشتری در نظر بگیرید، ( ایده خواهد داد) بلکه چیدمان صحیح کلیه تجهیزات در منطقه های متعدد کار در بیکری باعث خواهد شد تا جریان انجام وظایف در فضا به درستی و با دقت بالا صورت بگیرد.

دیدن پلان طراحی بیکری بر روی صفحه نمایشگر کامپیوتر و یا بررسی نسخه چاپ شده آن می‌توان وجه های پنهان و گره های کاری ممکن را برایتان آشکار نماید. همه اینها برای درک بهتر کسب و کارتان به شما کمک زیادی خواهد کرد.

زمانی که با همراهی تیمی از متخصصین شروع به طراحی پلان بیکری می‌کنید، کارایی باید در اولویت شما باشد. همچنین به زیبایی بصری اهمیت بدهید تا جذب مشتری و سودهی مجموعه به حداکثرین سطح برسانید.

 

طراحی اصولی پلان بیکری این پتانسیل را دارد تا این کانسپت را به ایده ای جذاب و مدرن تبدیل نماید. علاوه بر آن طراحی اصولی نه تنها تجربه ای کاری مطلوبی را برای کارکنان فراهم می‌کند، بلکه درصد میزان فروش را به میزان قابل توجه ای بالا خواهد برد.

چه بخواهید بیکری تخصصی برای پخت انواع کیک را افتتاح نمایید و چه تمایل داشته باشید تا کافه نان محبوب و مدرنی را راه اندازی کنید در هر صورت باید تا آنجا که ممکن است جریان کاری را بهنیه نمایید. برای انجام دقیق و اصولی همه چیز و طراحی بر اساس نیاز های خاص مجموعه با تیم مشاوره تخصصی حبتور در ارتباط باشید.

 

بیشتر مطالعه کنید: چطور برای بیکری بیزینس پلن مناسب بنویسید؟ 


آخرین‌های مجله
تاریخچه پیتزا
تاریخچه پیتزا

در متن زیر به صورت مختصر به تاریخچه پیتزا و پیدایش اولیه آن می پردازیم.
اسم پیتزا یادآور کشور ایتالیا و شهرناپل است. این غذای پرطرف‌دار برای تبدیل شدن به یک غذای بین المللی  راه طولانی را پیموده  است.

انواع استیک
انواع استیک

گوشت گاو یکی از غذاهای مورد علاقه بشر از زمان های خیلی دور است و همچنان یکی از پر مصرف ترین و پرطرفدارترین انواع گوشتها می باشد. اما برش های مختلف گوشت گاو بر چه اساسی ومنشا آن از کجا بوده است؟ یک  استیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مطلب زیر توسط کارشناسی به نام اتو  Otto به انواع استیک و کیفیت و نحوه برش آن پرداخته است.

مواد غذایی که نباید دوباره گرم شوند
مواد غذایی که نباید دوباره گرم شوند

این روزها بسیار دیده می شود که افراد باقی مانده غذای خود را فریز کرده و مجدد آن را مصرف می کنند. اگر چه در برخی موارد، این کار اشکالی ندارد اما گاهی سلامت افراد را تهدید می کند. به گفته متخصصان نگه داری باقی مانده غذاها و گرم کردن مجدد آنها خطرات جدی برای بدن به همراه دارد. واقعیت این است که برخی غذاهای خاص پس از دوبار گرم کردن هیچ گونه ارزش غذایی ندارد.

روش صحیح محاسبه درصد قیمت غذا در رستوران و کافه
روش صحیح محاسبه درصد قیمت غذا در رستوران و کافه

درصد هزینه غذا منعکس کننده قیمت آن است. هزینه غذا با میزان فروش تغییر می‌کند به همین دلیل باید از فرمولی ساده برای محاسبه قیمت بهره بگیرید تا روند اجرایی به درستی پیش برود. در این بلاگ حبتور روش ساده محاسبه درصد هزینه غذا آورده شده است. 

مشاهده همه