10 کانسپت کافی شاپ متمایز

آن روزهایی که کافی شاپ صرفا محلی برای خرید سریع قهوه و انواع میان وعده بود، گذشته است. فضاهای کافه ها بیش از پیش متحول شده‌اند، و آنها چنان توسعه یافته اند که به محل های محبوب برای دور هم بودن و فعالیت های اجتماعی بی شماری تبدیل شده اند. انتخاب تم متمایز برای کافی شاپ می تواند به این میل مشتری ها پاسخ دهد و آن را با موفقیت روبرو کند. در ادامه با ۱۰ کانسپت پرطرافدار آشنا خواهید شد.

10 کانسپت کافی شاپ متمایز

 

آن روزهایی که از کافی شاپ صرفا به عنوان محلی برای خرید سریع قهوه و میان وعده گذشته است. کافی شاپ ها توسعه یافته اند و به محل مورد علاقه خیلی ها برای دیدن دوستان و قرارهای کاری و وقت گذارنی تبدیل شده اند.

خیلی ها حتی تصمیم های مهم و قرارهای کاری مختلف در کافه ها انجام می دهند. گذراندن ساعاتی در کافه ها به تفریح هر روز افراد زیادی تبدیل شده است و می توان گفت که حرفه کافه داری در صورتی که مراحل آن به درستی طی شود و همه چیز به درستی کنار هم قرار بگیرد، به کسب و کاری پر درآمدی تبدیل خواهد شد.

چگونه یک کافی شاپ راه اندازی کنیم؟

یکی از سوالهای مهم این است که در کنار منویی جذاب و سرویس با درجه کیفی بالا، چه فاکتورهایی باعث می شود تا مشتریان باز هم به کافی شاپ باز گردند و آن را دوباره انتخاب کنند؟

یک از پاسخ ها به این سوال انتخاب کانسپت مناسب و طراحی داخلی کافه است. اکثر مردم از سپری کردن زمان در فضای که طراحی شیک و تم منحصر به فرد یا کانسپت متمایزی داشته باشد، لذت می برند. در اینجا برخی از بخش های اساسی در کانسپت کافی شاپ آورده شده است.

  • محیط آن باید احساس راحتی را به مشتریان منتقل کند.
  • از نورهای گرم برای ایجاد محیط آرامش بخش استفاده شود.
  • صندلی ها و مبلمان راحت باشند.

در ادامه به معرفی ۱۰ کانسپت کافی شاپ خاص و ویژه خواهیم پرداخت. با مطالعه آن ایده های عالی برای طراحی و یا بازسازی فضای کافه خود بدست خواهید آورد.

دلیل اولویت انتخاب کانسپتی مشخص برای کافی شاپ در چیست؟

این روزها شاهد این هستیم که کافه داران بیشتری از تم های خاص طراحی در مقایسه با چیزهایی که در گذشته مرسوم بوده اند، استفاده می کنند. شاید سوال این باشد که دلیل آن چیست؟ دلیل آن این است که ایده های تم برای محیط کافه می تواند به جذب مشتری بیشتری منجر شود. همچنین طراحی کانسپت کافه بر اساس یک طراحی نو و جذاب باعث می‌شود تا:

 

تصویر متفاوت از برند کافه خود بسازید- زمانی که از طراح و راه انداز کافی شاپ مشاوره دریافت می‌کنید، او به شما کانسپت هایی را پیشنهاد خواهد داد که با برند مطابق باشد ( تصویری برندی که می خواهید توسعه دهید و آن را به مشتری منتقل کنید) با انتخاب درست نیمی از راه را پیش رفته اید! برای مثال به این فکر کنید  که بازار هدف شما چه کسانی هستند؟

مثلا به جامعه هدف کسانی که به غذاهای گیاهی علاقه دارند، و یا تمایل بیشتری به غذاهای سلامتی دارند فکر کنید. بر طبق آن طراحی چنین کافی شاپی  با ایده هایی مثل استفاده از متریال هایی خامی که با محیط زیست سازگار هستند نقطه آغاز خوبی است. از این رو از طرح های ساده و ارگانیک که بخش هایی از آن به صورت دست ساز ساخته شده باشد، برای مثال از مبلمان هایی که چنین ویژگی هایی را داشته باشند، استفاده کنید. تم کافه با مشتری ارتباط برقرار می‌کند و پیام دوست دار محیط زیست بودن را به آنها انتقال خواهد داد. در نهایت به کسانی که تمایل زیادی به خوردن غذاهای گیاهی و سالم دارند این پیام به آنها منتقل می‌گردد. چنین کانسپتی برای این گروه از افراد جذاب و هیجان انگیز است.

 

ایجاد حس کنجکاوی -  این روزها خیلی ها به کافه یا رستوران نمی روند چون صرفا نمی خواهند در خانه آشپزی کنند یا میل به خوردن غذاهای رستورانی دارند. حقیقت این است که دیگر غذاها و نوشدینی های با کیفیت آنها را راضی نمی کند. درصد بالایی از مشتریان به دنبال ماجراجویی و تجربه تازه هستند و این برای آنها در اولویت است.

کسانی که به کافه مراجعه می کنند به دنبال پکیج کامل هستند- فضایی که بتوانند در آن از میل نوشیدنی لذت ببرند اما در عین حال احساس خوبی و تازه ای را از بودن در محیط که منحصر به فرد، به آنها دست بدهد. به ویژه، زمانی که نوبت به کافی شاپ می رسد، مشتریان انتظار دارند که محیط عالی را تجربه کنند و آن چیزی است که کم تر آن را تجربه کرده باشند.

اگر طراحی چنین فضایی ممکن نیست، حداقل در فضا به آنها تجربه ای منتقل کنید که از نظر بصری جذاب باشد. این کمک می کند تا مشتری های کنونی را حفظ کنید و گروه های جدیدی را به مجموعه جذب نمایید. زمانی که می خواهید تم کافی شاپ را انتخاب کنید، در نظر داشتن این موارد می تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید واقع شود. اما در نظر داشته باشید که همه چیز باید در تعادل باشد. در عین متفاوت بودن از آوردن المان هایی که  عجیب و غریب هستند خوداری کنید.

 

معرفی تغییرات جدید، ساده خواهد شد- زمانی که می خواهید کانسپتی را برای کافه انتخاب کنید، چهارچوب های آن باید مشخص باشد و از پیشروی بی قاعده در صورتی که تعریفی برای آن ندارید، خوداری کنید.

هنگامی که می خواهید یک کانسپت را انتخاب کنید، دقیقا بر اساس تعریف ها و ویژگی های آن پیش بروید. این تحقیق را برای شما ساده خواهد کرد و روند آن را مشخص تر می کند. چه بخواهید ویژگی جدید را به مجموعه اضافه کنید یا برنامه برای تغییر بخش جزیی مثل رنگ کردن دیوارها را داشته باشید، فقط کافی است که به تعریف های اولیه کانسپت انتخابی کافی شاپ باز گردید. این انتخاب های شما را قانون مند می‌سازد.

 

درخواست مشاوره طراحی کافی شاپ

۱۰ تم و کانسپت متفاوت کافی شاپ: از آنها ایده بگیرید

کانسپت کافی شاپ روستیک  

در بین همه ایده های طراحی کافه ها تم روستیک یکی از محبوب ترین انتخاب ها در بین تم های مختلف است. در این مدل طراحی کافی شاپ از المان های قدیمی و آنتیک استفاده می‌شود. دکور ترکیبی از متریال های طبیعی و المان هایی مثل چوب، گیاه و آجر است. این تم ایجاد حال و هوایی مشابه خانه های یا انبار سنتی و قدیمی دارد.

برای اینکه چنین کانسپتی را طراحی کنید، می توانید از درها و پنجرها که تم قدیمی دارند استفاده کنید. برای آن می توانید از سنگ، آهن و تخته های سیاه در بخش های مختلف استفاده کنید. برای سرو انواع شیک و قهوه نیز می توانید از شیشه های شیر قدیمی استفاده کنید و برخی از خوراکی ها را در سبدهای چوبی استفاده کنید. آنچه در این کانسپت مهم است آوردن المان های مدرن در کنار چیزهایی است، که حال و هوای قدیمی دارند. از رنگ های طبیعت مثل قهوه‌ای و بژ در طراحی کمک بگیرید.

 

کافه با کانسپت گاردن  

تم و کانسپت گاردن یکی دیگر از انتخاب های محبوب برای راه اندازی کافی شاپ است. این طراحی به ویژه در کلان شهرهای با استقابل خوبی روبرو خواهد شد. دلیل آن این است که آوردن ترکیب بندی که در آن عناصر سبز وجود داشته باشد، حس هوای تازه را مشتری ها خواهد داد. اگر المان های سبز را با جایگذاری پنجره های وسیع همراه کنید، دقیقا ان احساس ارگانیک و حس طبیعت و حس خوبی را به مشتری منتقل خواهید کرد. خیلی از طرفداران محیط زیست و کسانی که از رژیم های گیاهی تمایل دارند حتما جذب چنین کانسپت کافه خواهند شد.

برای طراحی و راه اندازی کافی شاپ بر طبق کانسپت گاردن به متراژ متوسطی و یا وسیع نیاز است. ایده ال ترین حالت این است که گیاه ها در بخش های مختلف جایگذاری شوند و توزیع باید به نحوی باشد که در همه جا عناصر سبز به چشم بخورند.

عناصر سبز می تواند در هر جایی از جمله زمین، دیوارها و یا به فرم گلدان هایی که از سقف آویزان شده اند باشند. می توانید از فریم بندی های استیل برای ایجاد فضای گلدان های و هر المان سبز دیگر استفاده نمایید. طراحی دیوار و مبلمان باید ساده نگاه داشته شود به صورتی که نور طبیعی در فضا نفوذ کند.

 

کانسپت کافی شاپ قدیمی لوکس

این کانسپت، کانسپتی کلاسیک است که می توان ایده های طراحی آن را از وقایع تاریخی برای اجرای آن گرفت. میتوان در انتخاب المان هایی از ده های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ یا هر دوره دیگر الهام گرفت. با این رنج انتخابی ایده های زیادی را می توانید در طراحی کانسپت قدیمی لوکس به کار بگیرید.

می توانید محیطی جذاب و دوستانه با دکورها که در آن کم  و بیش آیتم های آنتیک به چشم می‌خورد و مبلمانی که در ساخت آن  از استایل های قدیمی استفاده شده است، استفاده کنید. ظاهر چنین کانسپت کافی شاپی در عین اینکه قدیمی به نظر می‌رسد اما بسیار شیک و لوکس است. این تم به خصوص برای لوکیشن هایی که قبلا کاربری متفاوتی داشته اند و بعد از گذشت زمانی از آنها برای تاسیس کافه استفاده شده ایده آل است.

 

کافه با کانسپت و تم صنعتی

ایده های اولیه این کانسپت از محیط هایی مثل انبارهای کارخانه ها و فضاهای صنعتی گرفته شده است. این نوع تم یکی از پر طرفدارترین ها در کافه است. کانسپت صنعتی کافی شاپ با طراحی محیطی گرم اما ظاهری که طبیعی به نظر می رسد و اما نورپردازی در آن به شیوه ای بسیار خلاقانه صورت گرفته است، طراحی و چیدمان می‎شود.

برای ساخت چنین فضایی از معماری در معرض ( یا exposed architecture) استفاده می‌شود. معماری در معرض به این معنا است که تکه آجرهای شکسته یا نمای استیل کانالهای هوا در طراحی این کانسپت کافی شاپ آورده می‌شوند. برای اینکه این طراحی بخش های مختلف متحد باشد از متریال هایی مثل مس، برنج، سنگ و چرم و یا ترکیبی از اینها استفاده می‌شود.

می توانید تمام این کامپونت ها را با عنصرهایی مدرن مثل لامپ های رشته ای، رنگ های متضاد و مبلمان براق ترکیب کنید، تا جذابیت را در این کانسپت کافی شاپ به حداکثر برسانید. پالت رنگی که برای این نوع طراحی استفاده می‌شود اغلب رنگ هایی مثل طوسی، مشکی، خردلی و خرمایی خواهد بود. به کار گرفتن تجهیزات کافی شاپ حرفه ای می تواند، این طراحی را پیش از پیش در نگاه مشتری ویژه نماید.

 

کانسپت کافی شاپ بوهومین

این کانسپت برگرفته از استایل Boho است و در حوزه طراحی کافه و رستوران آن را با عنوان Boho chic می‌شناسند. این استایل به شیوه طراحی برگرفته از تم های هنری در ترکیب با عشایری و بخش هایی از اروپا در قسمت مرکزی و شرقی اروپا که با عنوان بوهمیا شناخته می‌شود، است.

به دلیل آنکه مردم این منطقه همیشه در حال رفت و آمد بوده اند، از هر منطقه ای آیتمی خاص را با خود همراه می‌کردند و به این ترتیب هویتی متفاوت را رقم زده اند. فرهنگ چارد نشینی در نقات مختلف جهان هنوز طرفداران بسیاری دارد، و میلیون ها نفر در سراسر دنیا به آن علاقه مند هستند. این فرهنگ بر روی مد، طراحی داخلی موزیک و هنر اثر زیادی داشته است. تم و کانسپت بوهومین به خصوص میان جوانان و نسل های جدید محبوبیت بالایی دارد.

برای طراحی کافه ای با چنین کانسپت از مبلمان چوبی، میز هایی با ارتفاع کم و لامپ و دکورهای دست ساز استفاده می‌شود. چنین کانسپتی باید طوری به نظر برسد که در آن همه چیز بدون برنامه قبلی و تلاش طراح در کنار هم چیده شده است. اما باید در آن حس هماهنگی و بالانس به چشم بخورد. می توانید استایل بوهو را با المان های معاصر نیز ترکیب کنید. برای مثال اضافه کردن بافت و نورپردازی شیک و یا آثار هنری معاصر می تواند همه چیز را خاص تر جلوه دهد.

 

کانسپت کافه گرمسیری

این کانسپت برای مناطق گرمسیری انتخابی ایده آل است. طراحی کانسپتی بر گرفته از مناطق تروپیکال ( گرمسیری) است. انعطاف پذیری این تم بالا است و در آن می‌توان از عناصر خلاقانه استفاده کرد. ایده هسته این کانسپت کافی شاپ به این صورت است در طول روز و عصر حداکثر استفاده از نور طبیعی در فضا صورت گیرید. محیط چینی کافه ای باز است و منو آن بر روی نوشیدنی های سرد تمرکز بیشتری دارد.

 

کانسپت کافه کتاب

رفتن به محیطی که در آن بتوانید به راحتی کتاب مورد علاقه تان را بردارید و مطالعه کنید، لذت بخش است. به خصوص اگر از با نوشیدنی دلخواهتان از شما پذیرایی جانانه ای شود. کانسپت های کافه با بازی های مختلف و یا کافه کتاب یکی از ایده های جذاب و پر طرفدار است.

می توان در طراحی کانسپت کافه یا این دو را با هم ترکیب کرد، یا به صورت جداگانه یکی را برای کافی شاپ در نظر گرفت. این کافه بر اساس فراهم کردن فضایی است که در آن حتی کانترهای هم برگرفته از کتابخانه های قدیمی و ویکتوریایی طراحی شده اند.

 

کافه با کانسپت گیمینگ  

یکی از ترندهای جدید کانسپت کافی شاپ، گیمینگ ( بازی) است. از آنجایی که اجرای چنین کانسپتی به متراژ نیاز ندارد، و با استقابل خوبی روبرو می‌شود، از آن به کرار برای تاسیس کافه استفاده می‌شود. حتی برخی از کافه ها از این فراتر رفته اند و کنسول های بازی هم به جای تخته سنتی در فضا استفاده می‌کنند.

 

کافه با کانسپت هنری

زمانی که نقطه فوکال طراحی کافی شاپ یک یا چند هنرمند شوند و تجهیزات کافه نیز بر این اساس انتخاب شوند، کانسپت هنری در کافه شکل خواهد گرفت. برای مثال زمانی طراحی کانسپت کافی شاپ حول هنرمند هایی مثل رامبراند و دالی و حتی برخی ویژن هنری را مثل آثار عکاسی و نقاشی را هم در چیدمان می‌آورد. این نوع کانسپت جذاب است، زیرا می توان در فواصل زمانی برخی از المان های اصلی را تغییر داد و حس و حال برای مشتری های تازه کرد.

 

کانسپت فرهنگی

عبارت " کانسپت کافی شاپ فرهنگی" به این معنا است که آن فرهنگ خاصی را ارائه می‌کند. مثل کافه هایی که برگرفته از کافه های ایتالیایی، مراکشی و ترکی هستند. ممکن است چنین به نظر بیاید که بازار جامعه شما کسانی باشند که در این فرهنگ ریشه ای دارند. اما به هیچ وجهه این طور نیست. این روزهای همه خواهان کشف و تجربه چیزهای جدید هستند. اگر کانسپت منحصر به فرد و اصلیی را انتخاب کنید، افراد زیادی را جذب مجموعه خواهید کرد.

انتخاب کانسپت کافی شاپ که جزییات جذابی داشته باشد و پیروی از قوانین آن می تواند رشد باور نکردنی به کافه بدهد.  در ذهن داشته باشید که باید محیط را تا جایی تا آنجا که ممکن است جذاب طراحی کنید و حس کنجکاوی را در مشتری ها برانگیزید. در این بلاگ حبتور ۱۰ کانسپت متفاوت برای راه اندازی و افتتاح گفته شد که یکی از بر اساس میل خود می توانید انتخاب کنید. حتی در مسیر انتخاب میتوانید از تیم متخصصین و مشاورین حبتور کمک بیگیرید.

 

درخواست مشاوره طراحی کانسپت کافی شاپ

 

 


آخرین‌های مجله
تقسیم بندی هودهای صنعتی آشپزخانه
تقسیم بندی هودهای صنعتی آشپزخانه

هودهای دیواری به دیوار توسط پیچ  نصب می شود و هودهای مرکزی نیاز به گرفتن ساپورت و اتصالات با محاسبات  مهندسی از سقف دارد که استقرار درست هود موجب بالارفتن ایمنی و ذخیره انرژی و کاهش دمای آشپزخانه و همچنین مانع ورود روغن به کانالهای اگزاست و در نهایت راحتی  پرسنل در زمان کار در آشپزخانه خواهد شد.

ماشین ظرفشویی صنعتی
ماشین ظرفشویی صنعتی

مهمترین دلیل استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی میزان انرژی است زیرا با استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی به میزان زیادی در مصرف اب برق و نیروی کار صرفه جویی می گردد البته علاوه بر کاهش مصرف انرژی یکی دیگر از مسائل مهم بهداشت نظم و انضباط در محیط اشپزخانه صنعتی است  .

انواع استیک
انواع استیک

گوشت گاو یکی از غذاهای مورد علاقه بشر از زمان های خیلی دور است و همچنان یکی از پر مصرف ترین و پرطرفدارترین انواع گوشتها می باشد. اما برش های مختلف گوشت گاو بر چه اساسی ومنشا آن از کجا بوده است؟ یک  استیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مطلب زیر توسط کارشناسی به نام اتو  Otto به انواع استیک و کیفیت و نحوه برش آن پرداخته است.

اهمیت منو
اهمیت منو

انواع وطبقه بندی منو
مزایا و معایب انواع مختلف منو
اصول برنامه ریزی منو و عوامل مورد نظر
مراحل برنامه ریزی منو
روانشناسی منو
دقت و درستی منو

مشاهده همه