راه اندازی رستوران ترکی و تجربه دیگری از غذای اصیل

نام تخصصی یک کانسپت غذایی گاهی اوقات شامل یک شهر یا منطقه است ، چه در ترکیه و چه در خارج از آن ، و ممکن است به روش خاص یا مواد استفاده شده در آن منطقه اشاره شده باشد. به عنوان مثال ، تفاوت کباب اورفا با کباب آدانا ضخامت سیخ و مقدار فلفل تند موجود در کباب است. کباب اورفا از ادویه و ضخامت کمتری نسبت به کباب آدانا برخوردار است. در ادامه در این بلاگ حبتور با کانسپت رستوران ترکی رو روش راه اندازی آن آشنا شوید.

راه اندازی رستوران ترکی و تجربه دیگری از غذای اصیل

غذاهای ترکی عمدتا میراث آشپزی عثمانی است ، که می توان آن را ترکیبی ازغذاهای مدیترانه ای ، بالکان ، خاورمیانه ، آسیای میانه ، اروپای شرقی ،ارمنستان، آذربایجان و ایران توصیف کرد.
این ترکیب به نوبه خود بر سایر غذاهای همسایه ، از جمله غذاهای جنوب شرقی اروپا (بالکان) ، اروپای مرکزی ،اروپای غربی تأثیر گذاشته است. عثمانی ها با تأثیرپذیری از غذاهای مصری ،یونانی ، بالکان ، و آذربایجان همراه با عناصر ترکی سنتی از آسیای میانه (مانند ماست و پاستیرما یا گوشت خشک گوساله ) سنت های مختلف آشپزی ترکیب کردند و مجموعه ای از تخصص ها را ایجاد کردند.

طبخ غذاهای ترکی در سراسر استانبول متفاوت است. ، بورسا ، ازمیر و سایر مناطق آسیایی با استفاده سبک تر از ادویه جات و ترجیح بیشتر برنج به بلغور ، کوفته ( رول کباب ) و در دسترس بودن بیشتر خورش های سبزیجات که عناصر بسیاری از غذاهای دوره عثمانی را به ارث می برد.
بادمجان ، دلمه های پر شده و ماهی همسی نیز در غذاهای منطقه دریای سیاه بیشتر دیده می شود فراموش نکنیم که ذرت در بیشتر این غذا وجود دارد

در مناطق غربی ترکیه ، که درختان زیتون به وفور رشد می کنند ، روغن زیتون نوع اصلی روغن برای پخت و پز است.
غذاهای مناطق دریای اژه ، مرمره و مدیترانه سرشار از سبزیجات ، گیاهان و ماهی است.
غذاهای منطقه آناتولی مرکزی دارای تنوع بیشتری از غذا های محلی ترک است مانند مانتی ( mantiخمیر پر شده مانند راویولی ) ویا کشکک( keskek که نوعی حلیم با مرغ است )

نام تخصصی یک کانسپت غذایی گاهی اوقات شامل یک شهر یا منطقه است ، در ترکیه و یا سایر کشورهای دیگه ، ممکن است به روش خاص یا مواد استفاده شده در آن منطقه اشاره شده باشد. به عنوان مثال ، تفاوت کباب اورفا با کباب آدانا ضخامت سیخ و مقدار فلفل تند موجود در کباب است. کباب اورفا از ادویه و ضخامت کمتری نسبت به کباب آدانا برخوردار است.
اگرچه غذاهای مبتنی بر گوشت مانند کباب اصلی ترین غذای ترکی است و در کشورهای خارجی بیشترشناخته می شود ، اما وعده های غذایی بومی ترکیه عموما" برنج ، سبزیجات و نان است.
ودر انتها مردمان ترک اهمیت ویژه ای به شیرینی و چای پس از غذا می دهند
دسر کادایف ، باقلوا استامبولی و یا کنافه از مهم‌ترین دسر ها و شیرینی جات مدیترانه ای محسوب می شود
این سال‌ها ترک ها با توسل به قدرت مدیا ، از خوراک ها و رستوران ها به عنوان یک جاذبه توریستی استفاده کرده اند و تمام تلاش خود را در جهت تجاری سازی این صنعت قرار داده اند

 


آخرین‌های مجله
تاریخچه پیتزا
تاریخچه پیتزا

در متن زیر به صورت مختصر به تاریخچه پیتزا و پیدایش اولیه آن می پردازیم.
اسم پیتزا یادآور کشور ایتالیا و شهرناپل است. این غذای پرطرف‌دار برای تبدیل شدن به یک غذای بین المللی  راه طولانی را پیموده  است.

انواع استیک
انواع استیک

گوشت گاو یکی از غذاهای مورد علاقه بشر از زمان های خیلی دور است و همچنان یکی از پر مصرف ترین و پرطرفدارترین انواع گوشتها می باشد. اما برش های مختلف گوشت گاو بر چه اساسی ومنشا آن از کجا بوده است؟ یک  استیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مطلب زیر توسط کارشناسی به نام اتو  Otto به انواع استیک و کیفیت و نحوه برش آن پرداخته است.

مواد غذایی که نباید دوباره گرم شوند
مواد غذایی که نباید دوباره گرم شوند

این روزها بسیار دیده می شود که افراد باقی مانده غذای خود را فریز کرده و مجدد آن را مصرف می کنند. اگر چه در برخی موارد، این کار اشکالی ندارد اما گاهی سلامت افراد را تهدید می کند. به گفته متخصصان نگه داری باقی مانده غذاها و گرم کردن مجدد آنها خطرات جدی برای بدن به همراه دارد. واقعیت این است که برخی غذاهای خاص پس از دوبار گرم کردن هیچ گونه ارزش غذایی ندارد.

روش صحیح محاسبه درصد قیمت غذا در رستوران و کافه
روش صحیح محاسبه درصد قیمت غذا در رستوران و کافه

درصد هزینه غذا منعکس کننده قیمت آن است. هزینه غذا با میزان فروش تغییر می‌کند به همین دلیل باید از فرمولی ساده برای محاسبه قیمت بهره بگیرید تا روند اجرایی به درستی پیش برود. در این بلاگ حبتور روش ساده محاسبه درصد هزینه غذا آورده شده است. 

مشاهده همه