هوای تازه

آنچه که میتواند به عنوان یک تجربه ناخوشایند به هنگام غذا خوردن در رستوران ها شکل گیرد؛ بوی بد و ماندگاری غذا در سالن اصلی است.

هوای تازه

در این راستا؛ همچنین اگر رستوران‌ها نتوانند سیستم تهویه مطبوعشان را متناسب با هریک از قسمت‌های عملیاتی خود تنظیم کنند، امکان دارد هزینه و انرژی زیادی را هدر دهند. نظر به اهمیت دانش در این بخش سعی در ایجاد آگاهی های اولیه به این منظور گردیده است.

هوای تازه (Make-up air) چیست؟

هوای تازه برای سیستم تهویه یک امر ضروری به شمار می رود. هوای تازه به هوایی گفته می شود که به صورت مکانیکی از طریق هود های استاندارد، فن و یا کولر آبی تولید می شود. هوای تازه وارد محیط می شود و جایگزین هوای اگزاست شده (Exhaust air) از محیط است، این امر باعث برقراری تعادل و ایجاد هوای مطبوع در محیط می شود.

چه زمانی به هوای تازه (Make-up air) نیاز است؟

 اگر میزان هوای اگزاست شده از 1500 CFM بیشتر شود محیط به هوای تازه نیاز پیدا می کند. مهندسان مکانیک توصیه می کنند که نسبت هوای تازه به هوای اگزاست شده ۷۵ تا ۸۰ درصد باشد. سیستم هوای اگزاست و هوای تازه بهتر است به صورت یکپارچه باشند.

برای جلوگیری از انتشار هوا و بو از سمت آشپزخانه به سالن اصلی، مطلوب است که آشپزخانه در زیر یک فشار منفی بسیار کمی قرار گرفته باشد، به این معنی که میزان هوای اگزاست شده بیشتر از میزان هوای تازه باشد.

ایده آل ترین مکان برای جانمایی هوای تازه (Make-up air)

ایده آل ترین حالت برای جانمایی سیستم هوای تازه نقطه ای در داخل هود و یا در نزدیکی هود می باشد تا هوای مطبوع از محیط خارج نشود، حداقل مقدار برای این فاصله ۳ متر می باشد. سیستم تهویه مطبوع نیز می تواند به عنوان یک منبع هوای تازه در نظر گرفته شود، با هر تن سیستم تهویه مطبوع 400 CFM از هوا تامین می شود.

گرد آوری مهشید ذوالفقاری


آخرین‌های مجله
تقسیم بندی هودهای صنعتی آشپزخانه
تقسیم بندی هودهای صنعتی آشپزخانه

هودهای دیواری به دیوار توسط پیچ  نصب می شود و هودهای مرکزی نیاز به گرفتن ساپورت و اتصالات با محاسبات  مهندسی از سقف دارد که استقرار درست هود موجب بالارفتن ایمنی و ذخیره انرژی و کاهش دمای آشپزخانه و همچنین مانع ورود روغن به کانالهای اگزاست و در نهایت راحتی  پرسنل در زمان کار در آشپزخانه خواهد شد.

ماشین ظرفشویی صنعتی
ماشین ظرفشویی صنعتی

مهمترین دلیل استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی میزان انرژی است زیرا با استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی به میزان زیادی در مصرف اب برق و نیروی کار صرفه جویی می گردد البته علاوه بر کاهش مصرف انرژی یکی دیگر از مسائل مهم بهداشت نظم و انضباط در محیط اشپزخانه صنعتی است  .

انواع استیک
انواع استیک

گوشت گاو یکی از غذاهای مورد علاقه بشر از زمان های خیلی دور است و همچنان یکی از پر مصرف ترین و پرطرفدارترین انواع گوشتها می باشد. اما برش های مختلف گوشت گاو بر چه اساسی ومنشا آن از کجا بوده است؟ یک  استیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مطلب زیر توسط کارشناسی به نام اتو  Otto به انواع استیک و کیفیت و نحوه برش آن پرداخته است.

اهمیت منو
اهمیت منو

انواع وطبقه بندی منو
مزایا و معایب انواع مختلف منو
اصول برنامه ریزی منو و عوامل مورد نظر
مراحل برنامه ریزی منو
روانشناسی منو
دقت و درستی منو

مشاهده همه