preloading
انواع استیک

گوشت گاو یکی از غذاهای مورد علاقه بشر از زمان های خیلی دور است و همچنان یکی از پر مصرف ترین و پرطرفدارترین انواع گوشتها می باشد. اما برش های مختلف گوشت گاو بر چه اساسی ومنشا آن از کجا بوده است؟ یک  استیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مطلب زیر توسط کارشناسی به نام اتو  Otto به انواع استیک و کیفیت و نحوه برش آن پرداخته است.

انواع استیک

استیک اسکرت (skirt steak)
استیک اسکرت از قسمت بیرونی و داخلی دیافراگم گوشت گاو به دست می آید. هر دو قسمت بیرونی و داخلی خیلی ترد و نازک نیستند اما از طعم و مزه خوبی برخوردارند. قسمت بیرونی استیک اسکرت نسبت به قسمت داخلی تردتر و خوشمزه تر است.

 

Skirt Steak 

استیک بریسکت بیف ( brisket beef)
استیک بریسکت بیف بخشی از قسمت سینه گاو است که ازیک لایه چربی پوشیده شده است. به دلیل وجود فیبرهای بلند زمان بیشتری برای پخت می طلبد. این نوع استیک گاوی به صورت نمک زده، پاسترامی ( گوشت ادویه زده ودودی شده شانه گاو) یا به سبک تگزاس باربیکیو   BBQ طبخ می شود.

استیک فلت آیرن (Flat Iron Steak)
این استیک یک برش  نواری شکل از گوشت شانه گاو که به دو فیله تقسیم می شود است.
استیک تاماهاوک ( Tomahawk Steak) استیک دنده ای
این استیک یکی از محبوب ترین و لذیذترین انواع استیکهاست و از قسمت دنده گاو تهیه می شود. ضخامت آن بستگی به ضخامت استخوان دارد. دارای تکه بزرگی است و مناسب برای چند نفر.

  

Steak

استیک ریب آی(Rib-Eye steak)
 این استیک قسمت گوشت دنده جلویی گاو می باشد که به روش خاص آمریکایی برش داده می شود. یک لایه چربی بین گوشت از مشخصه بارز این استیک می باشد. اسم این استیک برگرفته از ماهیچه هایی که شبیه چشم هستند می باشد.

 

Steak

استیک انترکوت ( Entrecote)
 این استیک با نام فرانسوی اش شبیه استیک آمریکایی ریب آی است. ترکیبی از چهاررشته ماهیچه که یک لایه چربی به آن چسبیده است. تشخیص بین این دواستیک دشوار است.

 

Steak

استیک تی بن ( T-bone steak)
این استیک نوع قدیمی و کلاسیک است. بخاطر ظاهر استخوان تی شکل به این نام شناخته می شود. این استخوان تی شکل نوار و ماهیچه های تاندون را از هم جدا می کند و از قسمت کمر گاو برداشته می شود. شبیه فیله پورترهاوس از همان قسمت  گاو است اما فیله هایی با برشهای کوچکتربا طبخ متفاوت تر.

 

Steak

استیک پورتر هاوس ( porterhouse steak)
برش این استیک مشابه استیک تی بن اما چند استخوان جلوتر از تی بن ست. این برش دارای بخش زیادی از فیله میگنون (راسته) است که از قسمت کمر گاو برداشته می شود. برای علاقمندان به فیله این نوع برش خوش طعم و ترد مناسب است. در ایتالیا به bistecca alla fiorentine   معروف و در دمای ۱۵۰۰ درجه فارنهایت به طور کامل گریل می شود.

 

Steak

استیک سیرلوین (sirloin steak)
نوع دیگری از استیک است و از قسمت راسته گاو و درست زیر فیله و پشت مازو تهیه می شود. از آن جا که این استیک از قسمت عضلانی گاو تهیه می گردد تردی و لطافت کمتری در مقایسه با سایر استیک ها دارد. اما به دلیل طعم بی نظیرش محبوبیت بسیار زیادی در بین استیک خورها پیدا کرده است.
این نوع استیک از قسمت تقریبا نزدیک به کفل گاو تهیه می شود طعم و لطافت خاصی ندارد بنابراین اغلب با میگنون به صورت ترکیبی از غذای دریایی و گوشت حیوان گیاه خوار سرو می شود.


استیک فیله میگنون
استیک فیله میگنون بخاطر ترد و لذیذ بودن یکی از گرانترین و پر طرفدارترین  استیکهاست . برای تهیه استیک تندرلوین، از قسمت عضله میانی بدن تا پای عقب حیوان زیر سطح ستون فقرات بریده می شود. هرچه برش ها به سمت جلوی بدن حیوان پیش می رود، فیله میگنون نازک تر می شود. به همین دلیل است که فیله میگنون نسبت به تی بن و پورتر هاوس که از قسمت پشت حیوان بدست می آید، کوچکتر است فیله میگنون حاوی چربی کمتری است بنابراین فیله میگنون نسبت به قسمتهای پرچرب، طعم کمتری دارد. همچنین از این فیله برای تهیه کارپاکو ( استیک ایتالیایی) استفاده می شود. قسمت ضخیم استیک تندرلوین از قسمت انتهایی پشت گاو با ضخامت ۸ سانتی متر برای تولید شاتوبریان برش داده می شود. این استیک به صورت کلاسیک برای دو نفر با سس فرانسوی برنیز سرو می شود.

 

 

Steak

استیک رمپ rump steak
استیک رمپ از قسمت عقب گا و قسمت کفل و همان عضله سیرلوین برداشته می شود. این استیک دارای رگه های چربی ضخیمی است که باعث طعم لذیذ آن شده است. این برش از استیک در کنار نودل سرو می شود.

 

 Steak

استیک فلنک flank steak
استیک فلنک  برشی از قسمت تحتانی شکم حیوان می باشد. این عضله بزرگ دارای چربی و فیبرهای بلندی است که باید کمی جویده شود. اغلب فیبرها را به تکه های نازک برش داده و گریل می شوند.

 Steak


آخرین‌های مجله
انتخاب کفپوش برای آشپزخانه رستوران، نانوایی و اغذیه فروشی
انتخاب کفپوش برای آشپزخانه رستوران، نانوایی و اغذیه فروشی

بدلیل جلوگیری از خطرات احتمالی در آشپزخانه های صنعتی انتخاب کفپوش با متریال مناسب بسیار مهم می باشد. بنابراین باید از متریالی استفاده کنید که بادوام، ضد آب، ضد لک و همچنین تمیز کردن آن آسان باشد.
در صورتی که آشپزخانه در معرض دید مشتریان باشد، لازم است متریال و رنگ کفپوش آشپزخانه با دکوراسیون کلی رستوران هماهنگی داشته باشد. اما مهمتر از مسائل ظاهری، باید انتخاب کفپوش بر اساس استانداردها و دستورالعمل های بهداشتی و ساختمانی باشد.

چگونه یک کافی شاپ راه اندازی کنیم؟
چگونه یک کافی شاپ راه اندازی کنیم؟

چنانچه علاقمند به افتتاح کافی شاپ می باشید مقاله زیر می تواند کمک و راهنمای مفیدی برای انجام این کار باشد.

افتتاح یک رستوران چقدر هزینه بر می دارد؟
افتتاح یک رستوران چقدر هزینه بر می دارد؟

هرآنچه که لازم است بدانید؛
وقت آن رسیده که رویایتان درباره رستوران به حقیقت بپیوندد! ولی با چه مقدار هزینه؟ هزینه یک استارتاپ بستگی به لوکیشن، مساحت ،ساخت بنا یا اجاره بنا دارد. مهم نیست چگونه و از کجا شروع می کنید ولی در زیر به برخی از هزینه های این استارتاپ اشاره می کنیم:

تجهیزات لازم برای راه اندازی کافی شاپ
تجهیزات لازم برای راه اندازی کافی شاپ

دستگاه اسپرسو ساز
دستگاه آسیاب قهوه برای تهیه اسپرسو
ابزار لازم برای تهیه اسپرسو مانند پیچر، تمپر، شات، قاشق فوم و غیره
قهوه ساز
ابزار اندازه گیری
ناک باکس، شستشوی پیچر
روش های دم آوری دستی با فیلتر،کتری و غیره

مشاهده همه