انواع استیک

گوشت گاو یکی از غذاهای مورد علاقه بشر از زمان های خیلی دور است و همچنان یکی از پر مصرف ترین و پرطرفدارترین انواع گوشتها می باشد. اما برش های مختلف گوشت گاو بر چه اساسی ومنشا آن از کجا بوده است؟ یک  استیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مطلب زیر توسط کارشناسی به نام اتو  Otto به انواع استیک و کیفیت و نحوه برش آن پرداخته است.

انواع استیک

استیک اسکرت (skirt steak)
استیک اسکرت از قسمت بیرونی و داخلی دیافراگم گوشت گاو به دست می آید. هر دو قسمت بیرونی و داخلی خیلی ترد و نازک نیستند اما از طعم و مزه خوبی برخوردارند. قسمت بیرونی استیک اسکرت نسبت به قسمت داخلی تردتر و خوشمزه تر است.

 

Skirt Steak 

استیک بریسکت بیف ( brisket beef)
استیک بریسکت بیف بخشی از قسمت سینه گاو است که ازیک لایه چربی پوشیده شده است. به دلیل وجود فیبرهای بلند زمان بیشتری برای پخت می طلبد. این نوع استیک گاوی به صورت نمک زده، پاسترامی ( گوشت ادویه زده ودودی شده شانه گاو) یا به سبک تگزاس باربیکیو   BBQ طبخ می شود.

استیک فلت آیرن (Flat Iron Steak)
این استیک یک برش  نواری شکل از گوشت شانه گاو که به دو فیله تقسیم می شود است.
استیک تاماهاوک ( Tomahawk Steak) استیک دنده ای
این استیک یکی از محبوب ترین و لذیذترین انواع استیکهاست و از قسمت دنده گاو تهیه می شود. ضخامت آن بستگی به ضخامت استخوان دارد. دارای تکه بزرگی است و مناسب برای چند نفر.

  

Steak

استیک ریب آی(Rib-Eye steak)
 این استیک قسمت گوشت دنده جلویی گاو می باشد که به روش خاص آمریکایی برش داده می شود. یک لایه چربی بین گوشت از مشخصه بارز این استیک می باشد. اسم این استیک برگرفته از ماهیچه هایی که شبیه چشم هستند می باشد.

 

Steak

استیک انترکوت ( Entrecote)
 این استیک با نام فرانسوی اش شبیه استیک آمریکایی ریب آی است. ترکیبی از چهاررشته ماهیچه که یک لایه چربی به آن چسبیده است. تشخیص بین این دواستیک دشوار است.

 

Steak

استیک تی بن ( T-bone steak)
این استیک نوع قدیمی و کلاسیک است. بخاطر ظاهر استخوان تی شکل به این نام شناخته می شود. این استخوان تی شکل نوار و ماهیچه های تاندون را از هم جدا می کند و از قسمت کمر گاو برداشته می شود. شبیه فیله پورترهاوس از همان قسمت  گاو است اما فیله هایی با برشهای کوچکتربا طبخ متفاوت تر.

 

Steak

استیک پورتر هاوس ( porterhouse steak)
برش این استیک مشابه استیک تی بن اما چند استخوان جلوتر از تی بن ست. این برش دارای بخش زیادی از فیله میگنون (راسته) است که از قسمت کمر گاو برداشته می شود. برای علاقمندان به فیله این نوع برش خوش طعم و ترد مناسب است. در ایتالیا به bistecca alla fiorentine   معروف و در دمای ۱۵۰۰ درجه فارنهایت به طور کامل گریل می شود.

 

Steak

استیک سیرلوین (sirloin steak)
نوع دیگری از استیک است و از قسمت راسته گاو و درست زیر فیله و پشت مازو تهیه می شود. از آن جا که این استیک از قسمت عضلانی گاو تهیه می گردد تردی و لطافت کمتری در مقایسه با سایر استیک ها دارد. اما به دلیل طعم بی نظیرش محبوبیت بسیار زیادی در بین استیک خورها پیدا کرده است.
این نوع استیک از قسمت تقریبا نزدیک به کفل گاو تهیه می شود طعم و لطافت خاصی ندارد بنابراین اغلب با میگنون به صورت ترکیبی از غذای دریایی و گوشت حیوان گیاه خوار سرو می شود.


استیک فیله میگنون
استیک فیله میگنون بخاطر ترد و لذیذ بودن یکی از گرانترین و پر طرفدارترین  استیکهاست . برای تهیه استیک تندرلوین، از قسمت عضله میانی بدن تا پای عقب حیوان زیر سطح ستون فقرات بریده می شود. هرچه برش ها به سمت جلوی بدن حیوان پیش می رود، فیله میگنون نازک تر می شود. به همین دلیل است که فیله میگنون نسبت به تی بن و پورتر هاوس که از قسمت پشت حیوان بدست می آید، کوچکتر است فیله میگنون حاوی چربی کمتری است بنابراین فیله میگنون نسبت به قسمتهای پرچرب، طعم کمتری دارد. همچنین از این فیله برای تهیه کارپاکو ( استیک ایتالیایی) استفاده می شود. قسمت ضخیم استیک تندرلوین از قسمت انتهایی پشت گاو با ضخامت ۸ سانتی متر برای تولید شاتوبریان برش داده می شود. این استیک به صورت کلاسیک برای دو نفر با سس فرانسوی برنیز سرو می شود.

 

 

Steak

استیک رمپ rump steak
استیک رمپ از قسمت عقب گا و قسمت کفل و همان عضله سیرلوین برداشته می شود. این استیک دارای رگه های چربی ضخیمی است که باعث طعم لذیذ آن شده است. این برش از استیک در کنار نودل سرو می شود.

 

 Steak

استیک فلنک flank steak
استیک فلنک  برشی از قسمت تحتانی شکم حیوان می باشد. این عضله بزرگ دارای چربی و فیبرهای بلندی است که باید کمی جویده شود. اغلب فیبرها را به تکه های نازک برش داده و گریل می شوند.

 Steak


آخرین‌های مجله

طراحی کاربردی آشپزخانه های صنعتی

طراحی کاربردی آشپزخانه های صنعتی

به هنگام راه اندازی یک رستوران و ورود به صنعت رستوران داری، افراد اغلب اهمیت طراحی و چیدمان را فراموش می‌کنند. در بدترین حالت، کارآفرینان تنها زمانی به فکر ایجاد تغییر و اصلاح چیدمان آشپزخانه می‌افتند که عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات مختل شده و بهره برداری مطلوب به خطر افتاده است.

کریمه لوپز بانوی تاثیرگذار صنعت غذا

کریمه لوپز بانوی تاثیرگذار صنعت غذا

کریمه لوپز بانوی تاثیر‌گذار صنعت غذا و سرآشپز رستوران معروف گوچی آستریا که با تلاش و پشت کار و اعتقاد به اصل برابری و با رویکردی آرام و آزاد، عنوان بهترین سرآشپز زن جهان را از آن خود کرده و اعتقاد دارد زنان باید با یکدیگر متحد شوند و همیشه از یکدیگر حمایت کنند. در حال حاضر، هیچ داستان موفقیتی جذاب‌تر از داستان بانوی سرآشپز مکزیکی کریمه لوپز نیست. اما در پس موفقیت خیره کننده او چه چیزی نهفته است و چه چیزی او را به یک فرد تاثیر گذار تبدیل می‌کند؟

 
بانوان تاثیرگذار صنعت غذا و نوشیدنی

بانوان تاثیرگذار صنعت غذا و نوشیدنی

هر روزه زنان بیشتری در صنایع F&B (غذا و نوشیدنی) در حال ایفای نقش‌های مدیریتی هستند. آن‌ها راه زنان خارق‌العاده‌ای را دنبال می‌کنند که در طول سال‌ها، مسیر کسب‌وکار را هموار کرده و به طور مداوم در حال اثبات این امر هستند که بازار رقابتی نیازمند یک نیروی محرکه می‌باشد.

 

تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی هتل ها کدام ها هستند؟

تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی هتل ها کدام ها هستند؟

با درک اطلاعات اساسی در مورد تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی هتل‌ها دانش جامعی در این باره کسب خواهید کرد. اطلاع از این موارد برای فراهم کردن کارکرد دقیق در این فضا و بالا نگه‌داشتن کیفیت در هتل‌های چند ستاره ضروری است.

هدف البته این است که آشپزخانه‌ای راه اندازی کنید که با نیازهای هتل کاملا منطبق باشد، همین‌طور بهترین تجربه ممکن را برای میهمانان هتل فراهم کند. در ادامه با تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه هتل‌های چند ستاره آشنا می‌شوید.

مشاهده همه