طراحی آشپزخانه‌های صنعتی رستوران، فست فود و فودکورت

در جهان امروزی تصمیم‌گیری برای ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین کارها نیز نیازمند برنامه‌ریزی، تفکر و پیش‌طراحی است. آغاز یک کسب و کار جدید در صنعت غذا نیز از این ماجرا مستثنی نیست. در این راستا آنچه که ما را بر آن داشت تا به فکر طراحی آشپزخانه های صنعتی رستوران ها باشیم، کاهش هزینه‌های مخاطبان جهت شروع این تجارت بود. طراحی یک آشپزخانه صنعتی می‌تواند شامل مباحثی همچون مدیریت زمان، کاهش تعداد نیروی انسانی، بهره‌وری کامل از فضا و دستگاه‌های موجود، کاهش هزینه‌های پروژه و تسهیل در کارکرد پرسنل به وسیله تفکیک مناسب فضا باشد؛ در نتیجه فرآیند طراحی در شکل‌گیری یک پروژه باید از مرحله تفکیک فضا تا جانمایی تجهیزات و بهینه‌سازی روند حرکتی پرسنل براساس اصول و استانداردها را در برگیرد.

 

فرآیند طراحی آشپزخانه صنعتی

توسعه کانسپت

توسعه کانسپت‬

صنعت غذا و نوشیدنی یکی از صنایع پربازده در دنیای مدرن امروزی است که با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش است، نکته حائز اهمیت اینجاست که این صنعت پرسود دارای بالاترین آمار شکست در کسب و کار نیز می‌باشد؛ عمده دلیل این شکست عدم شناخت صحیح از کانسپت و اجرا و به موازات آن عدم استفاده از تجهیزات کافه و رستوران مناسب با آن است. پس از تعیین کانسپت آشپزخانه صنعتی مناسب، که طی جلسات مشاوره‌ای و با حضور کارفرما و مهندسان طراح ما صورت می‌پذیرد؛ فرآیند توسعه کانسپت مطرح شده و ایده اولیه پس از پرورش و ویرایش، اصلاح شده و به مرحله ظهور می‌رسد. تیم طراحی حبتور در پیشبرد مراحل طراحی آشپزخانه صنعتی رستوران شما از گام‌های ابتدایی تا انتهایی همواره در کنارتان خواهد بود.

تفکیک فضا و چیدمان دستگاه‬

طراحی آشپزخانه صنعتی عملی مهندسی است که در آن با ترسیم دیاگرام‌های فضایی و ارتباطات کارکردی آن‌ها، انتخاب صحیح دستگاه‌ها و چیدمان مناسب، با هدف رسیدن به بهترین کارآیی صورت می‌پذیرد. در این راستا تفکیک فضا همچون انبارها، سردخانه‌ها، آماده‌سازی، پخت، شست و شو و فضاهای حرکتی کارکنان و سایر فضاهای از این قبیل دارای اهمیت به‌سزایی است.

تفکیک فضا و چیدمان دستگاه
نقشه های تاسیساتی

نقشه های تاسیساتی‬

 تجهیزات آشپزخانه های صنعتی دارای مشخصات فنی منحصر به فردی است که می‌بایست پلان‌های تاسیساتی مطابق با هر یک، طراحی و اجرا شوند. لازم به ذکر است که هر پروژه می‌تواند دارای محدودیت‌های زیرساختی باشد که چالش‌های خاصی را به دنبال خود داشته باشد. در این راستا آنچه که توسط تیم مهندسی حبتور ارائه می‌شود عبارتند از: نقشه‌های جانمایی آب، برق، گاز، هود (محاسبه حجم هوای اگزاست و هوای تازه) و همچنین محاسبات حجم مخزن چربی‌گیر.

میزان مصارف دستگاه‬

بحث انرژی از مهمترین مباحث مطرح شده در طراحی آشپزخانه صنعتی است. در حقیقت در بلند مدت مدیریت میزان انرژی مصرفی پروژه‌ها منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش سود پروژه می‌گردد. همچنین اطلاع از میزان مصارف، عامل تعیین‌کننده در انتخاب کنترل گاز، برق و سایر مواردی خواهد بود که نیازمند تصمیم‌گیری در ابتدای پروژه هستند. یکی از مهمترین گام‌ها که توسط تیم متخصص طراحی حبتور انجام می‌گردد، محاسبه و پیش بینی مصارف برق و گاز دستگاه‌های مورد استفاده در پروژه‌هاست که در قالب جداولی مدون به کارفرما ارائه می‌شود.

میزان مصارف دستگاه
طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی‬

نرم‌‌افزارهای سه بعدی این امکان را فراهم می‌کنند؛ تا تصویری دقیق از آشپزخانه صنعتی که در نهایت پس از اتمام چیدمان با آن مواجه می‌شوید را مشاهده کنید تا ضمن لحاظ کردن تمام جوانب کار، از خطاهای احتمالی جلوگیری گردد.

برآورد هزینه‬

پس از طی مراحل متعدد در روند طراحی، آگاهی از هزینه اجرای یک آشپزخانه صنعتی و امکان مرحله‌بندی اجرای این فرآیند از ارزشمندترین مراحل خواهد بود. مبنای این مرحله، اطلاعات استخراج شده از جلسات پیشین و نقشه‌های طراحی شده خواهد بود. در حقیقت برآورد هزینه یک پروژه با علم بر میزان بودجه اختصاص یافته به این مرحله قابلیت همسویی و هماهنگی‌هایی را ایجاد خواهد کرد که در نهایت اجرای اقتصادی با بالاترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

برآورد هزینه
شماره تماس برای دریافــــت مشاوره

 

 
 
 

آخرین‌های مجله

طراحی کاربردی آشپزخانه های صنعتی

طراحی کاربردی آشپزخانه های صنعتی

به هنگام راه اندازی یک رستوران و ورود به صنعت رستوران داری، افراد اغلب اهمیت طراحی و چیدمان را فراموش می‌کنند. در بدترین حالت، کارآفرینان تنها زمانی به فکر ایجاد تغییر و اصلاح چیدمان آشپزخانه می‌افتند که عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات مختل شده و بهره برداری مطلوب به خطر افتاده است.

کریمه لوپز بانوی تاثیرگذار صنعت غذا

کریمه لوپز بانوی تاثیرگذار صنعت غذا

کریمه لوپز بانوی تاثیر‌گذار صنعت غذا و سرآشپز رستوران معروف گوچی آستریا که با تلاش و پشت کار و اعتقاد به اصل برابری و با رویکردی آرام و آزاد، عنوان بهترین سرآشپز زن جهان را از آن خود کرده و اعتقاد دارد زنان باید با یکدیگر متحد شوند و همیشه از یکدیگر حمایت کنند. در حال حاضر، هیچ داستان موفقیتی جذاب‌تر از داستان بانوی سرآشپز مکزیکی کریمه لوپز نیست. اما در پس موفقیت خیره کننده او چه چیزی نهفته است و چه چیزی او را به یک فرد تاثیر گذار تبدیل می‌کند؟

 
بانوان تاثیرگذار صنعت غذا و نوشیدنی

بانوان تاثیرگذار صنعت غذا و نوشیدنی

هر روزه زنان بیشتری در صنایع F&B (غذا و نوشیدنی) در حال ایفای نقش‌های مدیریتی هستند. آن‌ها راه زنان خارق‌العاده‌ای را دنبال می‌کنند که در طول سال‌ها، مسیر کسب‌وکار را هموار کرده و به طور مداوم در حال اثبات این امر هستند که بازار رقابتی نیازمند یک نیروی محرکه می‌باشد.

 

تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی هتل ها کدام ها هستند؟

تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی هتل ها کدام ها هستند؟

با درک اطلاعات اساسی در مورد تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی هتل‌ها دانش جامعی در این باره کسب خواهید کرد. اطلاع از این موارد برای فراهم کردن کارکرد دقیق در این فضا و بالا نگه‌داشتن کیفیت در هتل‌های چند ستاره ضروری است.

هدف البته این است که آشپزخانه‌ای راه اندازی کنید که با نیازهای هتل کاملا منطبق باشد، همین‌طور بهترین تجربه ممکن را برای میهمانان هتل فراهم کند. در ادامه با تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه هتل‌های چند ستاره آشنا می‌شوید.

مشاهده همه